Ile zarabiają pracownicy budowlani? Otóż z pensji europejskich można się utrzymać, i to nawet żyć na naprawdę dobrym poziomie. Jednak sytuacja w naszym kraju jest o wiele gorsza – Jak się okazuje polscy budowlańcy mają najniższe zarobki w całej Europie!

Do 8 tys. Złotych netto każdego miesiąca – tak właśnie przedstawia się sytuacja w Danii. Nieco mniejsze płace oferowane są w Finlandii, czy chociażby Wielkiej Brytanii. Za to w Irlandii, Niemczech, Austrii czy Hiszpanii pracownik budowalny zarabia między 5, a 6 tysiącami złotych netto. Teraz porównajmy wynagrodzenia europejskie z naszymi, polskimi. Przeciętny budowlaniec może liczyć w naszym kraju na pensję wynoszącą około 1800 zł netto miesięcznie.

Nie powinien, więc nas dziwić fakt, że polscy specjaliści wyjeżdżają za chlebem za granicę. Powodem są również ciągłe podwyżki w sklepach, z którymi część z na nie może sobie poradzić.

W tej sprawie wypowiedział się Piotr Sawicki, budowlaniec, który nie kryje irytacji, spowodowanej niskimi stawkami w naszym kraju – „To głodowa kwota, za którą nie da się godnie żyć. Tyram od świtu do nocy za 1300 zł. Kiedy pracuję w soboty, mogę zarobić do 1700 zł. Pracodawca ciągle mówi, że on też jest biedny, bo ma wiele opłat. Podatki, ZUS, drogie paliwo i inne koszty. To, co pozostaje, płaci pracownikom. Nieraz dzieli nam wypłatę na dwie, trzy raty. Często muszę pożyczać do kolejnej transzy wypłaty. Jak zrobię wszystkie opłaty, to na utrzymanie mojej 3-osobowej rodziny pozostaje mi niecałe 1000 zł miesięcznie. Nie da się żyć za takie pieniądze” – tłumaczy zdołowany mężczyzna.

Źródło: http://www.se.pl/

Kamil Słabiński

Dyrektor operacyjny